حسابرسی در حسابداری

حسابرسی چیست؟

در روند رسیدگی به امور شرکت ها و سازمان ها و موسسات تولیدی یا بازرگانی، عملیات حسابرسی کاری لازم و پیچیده است که به عهده حسابرس داخلی یا شرکت های حسابرسی می باشد. یعنی، اینکه  حسابرسی(auditing ) صورت های مالی بر حسب استانداردهای موجود حسابداری تهیه شده اند یا خیر؟ در واقع از حسابرسی برای بررسی و جستجوی تمامی مدارک و اسناد حسابداری استفاده می شود تا تقلب و اشتباهات مشخص شوند.

حسابرسی در ترازپردازان جنوب اهواز

هدف اصلی حسابرسی چیست؟

اصطلاح حسابرسی معمولاً به حسابرسی صورتهای مالی اشاره دارد.

ممیزی مالی یا حسابرسی (Financial audit) یک هدف اصلی دارد و آن بررسی عینی برای ارزیابی صورتهای مالی یک شرکت است. ممیزی مالی می تواند در داخل توسط کارمندان سازمان یا در خارج از آن و توسط یک شرکت حسابدار رسمی خارج از کشور (CPA) انجام شود

تقریباً همه شرکت ها سالانه ممیزی صورت های مالی خود را مانند صورت درآمد ها ، ترازنامه و صورت جریان پول نقد را دریافت می کنند. وام دهندگان معمولاً سالانه به عنوان بخشی از فعالیت خود به نتایج حسابرسی خارجی احتیاج دارند. برای برخی از شرکت ها، حسابرسی برای عدم سوءاستفاده از اطلاعات مالی و ارتکاب کلاهبرداری یک الزام قانونی است.

امروزه برای انجام دادن هر کاری، به مهارت و تخصص نیاز استحسابرسی شرکت ها  از آن دسته کارهایی است که نیاز به تخصص خاصی دارد و انجام این کار در شرکت‌ها و سازمان‌ها و مؤسسات تولیدی یا بازرگانی بر عهده حسابرس داخلی یا شرکت‌های حسابرسی می باشد

 

حسابرسی در تزارپردازان جنوب اهواز

انواع حسابرسی ها

 

1. حسابرسی خارجی ممیزی های مالی انجام شده توسط حسابرسان خارجی می تواند در از بین بردن هرگونه تعصب در بررسی وضعیت مالی یک شرکت بسیار کمک کننده باشد. حسابرس ها به دنبال شناسایی هرگونه سوء تفاهم مادی در صورت های مالی یک شرکت هستند.

 

2.حسابرسی داخلیتوسط شرکت یا سازمانی برای انجام حسابرسی استخدام می شوند و گزارش حسابرسی داخلی حاصل را مستقیماً به مدیریت و هیئت مدیره ارائه می دهند.

 

حسابرسان مشاور از استانداردهای شرکتی که در آن حسابرسی می کنند ، استفاده می کنند. از نتایج حسابرسی داخلی برای ایجاد تغییرات مدیریتی و بهبود در کنترل های داخلی استفاده می شود. هدف از ممیزی داخلی اطمینان از رعایت قوانین و مقررات و کمک به حفظ گزارشگری دقیق و به موقع مالی و جمع آوری داده ها است. همچنین با شناسایی نقص در کنترل داخلی یا گزارشگری مالی قبل از بررسی توسط حسابرسان خارجی، مزیتی برای مدیریت ایجاد می کند.

 

3. حسابرسی مالیممیزی های مالی در مشاغل برای کسب درآمد و بازگرداندن سود و تولید ثروت برای سهامداران خود رایج ترین نوع حسابرسی هستند. این بدان معنی است که سرمایه گذاران و سایر ذینفعان باید بدانند که آیا مشاغل به درستی اداره می شوند تا سرمایه آنها ایمن باشد یا نه.علاوه بر این حسابرسی مالی رایج ترین شکل حسابرسی ها هستند زیرا هرگونه اختلاف در حساب ها نشان دهنده سوء مدیریت شرکت ها در تأمین مالی است که تقریباً در همه مناطق عملیاتی و استراتژیک شرکت ها و مشاغل تأثیر می گذارد.

 

 

مراحل حسابرسی

 

تشکیل پرونده جاری و دائم برای شرکت

 

نکته:حسابرس باید به این نکته توجه داشته باشد، که اگر سال گذشته حسابرسی شرکت ها شرکت انجام شده باشد، دیگر نیاز به تشکیل پروند دائم نمی باشد، چرا که این پروند قبلا ساخته شده و درون شرکت موجود می باشد.

 

در امر حسابرسی شرکت ها یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین کارها، تشکیل پرونده جاری و دائم است که شامل موارد زیر است:

 

تشکیل پرونده جاری و دائم برای موسسه اولین کار مهم در حسابرسی می باشد که شامل موارد زیر است:

  • تهیه زونکن
  • گذاشتن دیوایدر برای سر فصل ها مطابق با فهرست پرونده
  • گذاشتن برنامه رسیدگی

 

اخذ تراز آزمایشی از شرکت

زمانی تراز موقت برای شرکت اخذ می شود که تراز آزمایشی آن تهیه نشده باشد. در این صورت تنها مانده هایی که نهایی شده باشند، مورد رسیدگی قرار می گیرد.

 

فهرست

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/tjacoir/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/tjacoir/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/tjacoir/p...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/tjacoir/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52